İBK At Yardımlı Terapi

Katılımcı olmak için sık sorulan soruların yanıtları

Kimler ata binebilir?

Ata binmenin minimum yaşı, dörttür. Bu yaştan daha önce ata binilirse, sürekli hareketlilik nedeniyle mikro kırılmalar oluşabilir. Ayrıca, bu yaşın altındaki çocukların güvenliğini sağlayacak bir binici şapkası bulmak da pek kolay değildir. Programımıza katılmak için, bir üst yaş sınırı yoktur.  Ata binmesi konusunda bir doktor onayı varsa, tüm engelli binicileri programımıza kabul ediyoruz. Bir adayın programımıza kabulü öncesinde, sertifikalı eğitmenlerimizden birisinin  ön değerlendirmesi gereklidir.

Ön değerlendirme sonrasında ne olur?

Ön değerlendirme sonrasında, geçerli çeyrek dönem için biniciye hedefler saptanır. Bunlar, fizik, kavrama ve/veya davranış hedefleri olabilir. Ayrıca ata binme becerileri ve rekabet hedefleri de konulabilir.  Ata binme ve attan inmenin uygun yöntemleri tanımlanır ve değerlendirme sonuçları ile birlikte binicinin çizelgesine konulur. Uygun atlar ve koşum takımı önerileri de eklenir. Bu bilgiler çerçevesinde, eğitmenlerimiz ders planlarını ve her ders için hedefleri hazırlarlar. Çeyrek dönemin sonunda, binicinin verilen hedeflere ulaşıp ulaşmadığı değerlendirilir ve gelecek çeyrek dönem için yeni hedefler saptanır.

Tipik bir ders nasıldır?

“Tipik” ders yoktur. Dersler bireylerin hedeflerine ve ihtiyaçlarına göre düzenlenir. Kişisel dersler 30-45 dakika arasındadır ve genellikle gerinme ve ısınma egzersizleri, hedeflere ulaşma çalışmaları ile günün dersine katkıda bulunabilecek oyunları içerir ve ek olarak ödev de verilebilir.  Binicinin becerisi geliştikçe, tımar ve koşum takma gibi yer becerileri de derse eklenebilir veya ata binilemeyecek olan yağmurlu ve fırtınalı günlerde bunların uygulamaları yapılabilir. Grup dersleri bir saattir. Dersler yukarıdaki aktiviteleri ve yer becerilerini kapsar. Atı tımar edemeyecek ve koşum takamayacak kadar küçük olan, tekerlekli sandalye kullanan, iyi denge sağlayamayan biniciler için, atı yürütürken bile tımara veya koşum takmaya uygun minyatür atlarımız vardır.

Ata binme dersine nasıl başvurabilirim?

Bizi 0 216 484 4780 nolu telefondan arayarak, değerlendirme için randevu alabilirsiniz.

At Yardımlı Terapi İçin Gerekli Belgeler

Katılımcı  Basvuru  Formu

Katılımcı Tıbbi Gecmişi

Doktorun Açıklamaları

Acil Müdahale  Yetkisi

Muaf Tutma ve Feragat